Havarijní pojištění
Vladimír Fortelka Žádné komentáře

Zatímco pojištění povinného ručení si sjednat musíte, u havarijního pojištění máte možnost zvážit jeho potřebu. Vybírat si můžete z celé řady možných pojištění a připojištění. Komplexní havarijní pojištění si ovšem nesjednávejte u starších vozidel, kde každá škoda bude škodou totální.

Bez správného stanovení pojistné částky neuzavírejte havarijní pojištění!

Havarijní pojištění

Archiv KFD makléři s.r.o. © – Havarijní pojištění. Poslední přírůstek jednoho z našich klientů.

Jak správně stanovit pojistnou částku pro havarijní pojištění ?

U nového vozidla to je někdy jednoduché. Pojistná částka = kupní cena. Ale pozor! Pokud dostanete výraznou slevu a kupní cena je oproti běžně prodávanému vozidlu nižší, musíte se s pojišťovnou dohodnout na pojistné částce. Pokud to neučiníte, hrozí Vám dvě nebezpečí. Podpojištění (pojistná hodnota je vyšší než pojistná částka) a nadpojištění (to je přesně obráceně oproti podpojištění, platíte zbytečně a bezdůvodně vyšší pojistné).

U ojetého vozidla je to komplikovanější. Pojistná částka = obecná cena. Je proto nutné její řádné určení. Pojistná částka by měla odpovídat ceně obdobného vozidla a to v těchto parametrech:

 • stáří vozidla (rok výroby, nebo rok uvedení do provozu, není-li rok výroby)
 • stav ujetých kilometrů
 • výbava vozidla (standardní a dokoupená doplňková výbava)
 • technické parametry vozidla (motor, výkon, atd.)

Uvědomte si, že cena , za kterou koupíte ojetý vůz, nemusí být pojistnou částkou. Tou by měla být právě skutečná hodnota (cena) podobného vozidla ve výše uvedených parametrech. Vzhledem k tomu, že pojistnou částku si stanovujete na vlastní odpovědnost sami (je to uvedeno v pojistných podmínkách), nebude, v případě problémů při likvidaci pojistné události, mít pojišťovna žádné slitování. Aktuální hodnotu vozidla si nejlépe ověříte na inzertních webech, za předpokladu, že se na nich nachází dostatečný počet podobných vozidel.

Ptejte se písemně pojišťoven před uzavřením pojistné smlouvy na otázky spojené s havarijním pojištěním.

Mají povinnost, vyplývající ze zákona, na Vaše písemné otázky písemně odpovědět. Jejich odpovědi si archivujte pro případné spory při likvidaci pojistné události z havarijního pojištění.

§ 2789 NOZ. odstavec 2). Dotáže-li se zájemce při jednání o uzavření smlouvy nebo pojistník při jednání o změně smlouvy v písemné formě pojistitele na skutečnosti týkající se pojištění, zodpoví pojistitel tyto dotazy pravdivě a úplně.

Havarijní pojištění a jeho cena (pojistné).

Výše pojistného se především odvíjí od:

 • výše pojistné částky
 • stáří vozidla
 • zabezpečení
 • propojištěnosti s povinným ručením
 • uplynulého škodního průběhu
 • výše zvolené spoluúčasti
 • vyjednané obchodní slevy
 • dalších parametrů, například zavázání se k opravám ve smluvním servisu, atd.
  Havarijní pojištění

  Archiv KFD makléři s.r.o. © – Havarijní pojištění. Poslední přírůstek jednoho z našich klientů.

U některých pojistitelů může být přijetí do pojištění u luxusních nebo cenově nákladných vozidel, podmíněno jeho zabezpečením – např. satelitní vyhledávací systém napojený na pult centrální ochrany.

Měli jste někdy problém při likvidaci pojistné události z havarijního pojištění? Jak si stanovujete pojistné částky?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *